Category

Bitwy

Category

Pod kryptonimem „Wikinger” kryje się nieudana akcja niemieckiej marynarki wojennej przeciwko brytyjskim rybakom, podczas którego stracono – bez żadnego kontaktu z nieprzyjacielem – 2 niszczyciele i 590 marynarzy. Poniższa historia wydarzyła się naprawdę i jest to prawdopodobnie najbardziej kompromitująca porażka Kriegsmarine podczas II Wojny Światowej.

Amerykańska porażka zadana przez japońską flotę na Pearl Harbor jest uważana za jedną z największych katastrof militarnych w historii USA. W rzeczywistości straty Floty Pacyfiku nie były tak dotkliwe jak zwykło się uważać, a Japonia popełniła w trakcie ataku szereg błędów, przez które ich nalot nie odniósł pożądanych skutków. Poniżej postaraliśmy się wyjaśnić. dlaczego Pearl Harbor nie naruszył fundamentów amerykańskiej machiny wojennej, a stał się jedynie początkiem końca Imperium Japonii.

Przed opisaną ostatnio Bitwą pod Trafalgarem, gdzie flota brytyjska pokonała francuską flotę inwazyjną, miała miejsce równie ważna batalia morska pomiędzy tymi samymi krajami. Mowa tu o bitwie w Zatoce Aboukir (znanej również jako Bitwa u Ujścia Nilu) gdzie flota Napoleona ochraniająca jego wyprawę na Egipt, została wręcz zmiażdżona przez okręty Royal Navy pod dowództwem genialnego Horatio Nelsona.

Bitwa o Iwo Jimę to jedna z najbardziej krwawych i jednocześnie najważniejszych bitew stoczonych podczas II Wojny Światowej. Ta nieduża wyspa była wyjątkowym celem dla sił USA ze względu na swoje położenie – po jej zajęciu Wyspy Japońskie znalazły się w zasięgu amerykańskich myśliwców, które mogły zapewniać skuteczną ochronę startującym z Marianów ciężkim bombowcom B-29.

Historia wojen to między innymi zbiór bitew, które miały decydujący wpływ na historię danego regionu, państwa lub nawet całej kultury. W 1851 historyk Edward Shepard Creasy stworzył subiektywny zbiór 15 przełomowych bitew, który to w XX wieku został zaktualizowany o trzy bitwy przez brytyjskiego polityka Edgara Vincentego D’Abernona. Z kolei w 1964 roku Amerykanin Joseph B. Mitchell opublikował własną listę 20 najważniejszych bitew w historii świata (15 Creasy’ego + własne 5). Poniżej przedstawiliśmy wszystkie te batalie wraz z krótkim opisem, w porządku chronologicznym.

Historia wojen to między innymi zbiór bitew, które miały decydujący wpływ na historię danego regionu, państwa lub nawet całej kultury. W 1851 historyk Edward Shepard Creasy stworzył subiektywny zbiór 15 przełomowych bitew, który to w XX wieku został zaktualizowany przez brytyjskiego polityka Edgara Vincentego D’Abernona o trzy kolejne bitwy. Z kolei w 1964 roku Amerykanin Joseph B. Mitchell opublikował własną listę 20 najważniejszych bitew w historii świata (15 Creasy’ego + własne 5). Poniżej przedstawiliśmy wszystkie te batalie wraz z krótkim opisem, w porządku chronologicznym.

Wielka Wojna pomiędzy Polską, a Zakonem Krzyżackim nam wszystkim zawsze będzie się kojarzyć z wielkim zwycięstwem Polski pod Grunwaldem. Warto jednak przywołać Koronowo, czyli batalię która miała miejsce trzy miesiące później i stała się wyjątkowa nie tylko dlatego, że było to kolejne wielkie polskie zwycięstwo, ale także ze względu na to że był to de facto turniej rycerski, gdzie wojownicy po obu stronach toczyli ze sobą honorowe pojedynki, a nawet zrobili sobie dwie przerwy podczas których układali pieśni o odwadze swoich przeciwników.

Niemiecka ofensywa o kryptonimie „Zitadelle” przeprowadzona w rejonie miasta Kursk na Froncie Wschodnim doprowadziła do największej bitwy pancernej stoczonej podczas II Wojny Światowej. Naprzeciw siebie stanęły tysiące czołgów, dział, samolotów i prawie 3 mln żołnierzy. Był to także pierwszy sprawdzian dla nowych niemieckich czołgów średnich – PzKpfw V Panther i pokaz siły czołgów cieżkich, PzKpfw VI Tiger.

Brytyjczycy określają Trafalgar jako najważniejszą bitwę morską w historii ludzkości. Z pewnością jest w tym trochę przesady, ale trzeba przyznać, że ta batalia wpłynęła na późniejsze losy prawie całej Europy. To tam potęga morska Napoleona została zdruzgotana, a genialny manewr poległego w bitwie wiceadmirała Nelsona zapewnił wielkiej Brytanii panowanie na morzach na ponad 100 lat.

Szkocja prawie każdemu kojarzy się między innymi z filmem „Braveheart” Mela Gibsona. Film ten przybliżył nam szkocką wojnę o niepodległość i chociaż pokazana tam bitwa pod Stirling wyglądała w rzeczywistości inaczej niż na ekranie, to dzięki niemu poznaliśmy sylwetkę Williama Wallace’a i pozostałych bojowników o szkocką wolność. Przyjrzyjmy się poniżej jak dokładnie Wallace poradził sobie z Anglikami nad mostem Stirling.