Oto osiem mało znanych, choć ciekawych historii z okresu II WŚ mówiących między innymi o tym, jak norweski ruch oporu otruł załogi niemieckich U-Bootów stacjonujących we Francji, jak Czesi nieświadomie ukazali Niemcom słabe punkty francuskiej Linii Maginota, oraz jak Amerykanie chcieli zniszczyć niemiecki pancernik za pomocą bomby przyczepionej do kota.
W historii niewiele jest przykładów tak skutecznej formacji wojskowej jaką była Husaria. Ta elita polskiej kawalerii, obecna na polach bitew od XVI do XVIII wieku, pozostała niezwyciężona przez 125 lat i okryła się chwałą w wielu bitwach, nawet przeciwko wrogom posiadającym miażdżącą przewagę liczebną.
1 pażdziernika 1943 roku miała miejsce jedna z najbardziej śmiałych i chwalebnych akcji w historii Polskiego Państwa Podziemnego podczas II Wojny Światowej. Członkowie oddziału dywersji Armii Krajowej, tak zwani „egzekutorzy”, podczas brawurowej akcji na ulicach Warszawy zabili Ernsta Weffelsa – gestapowca pracującego na Pawiaku, który słynął ze zwierzęcego wręcz okrucieństwa wobec osadzonych tam więźniów.
Poniżej przedstawiamy sylwetkę człowieka ochrzczonego mianem „ostatniego kamikaze”, bez wątpienia jednego z najbardziej oddanych i najodważniejszych oficerów Cesarskiej Marynarki Wojennej. Wiceadmirał Matome Ugaki żył zgodnie z kodeksem Bushidō i zginął śmiercią godną samuraja w ostatnich dniach wojny.
Wojowniczość, lojalność i honor nie były jedynymi samurajskimi cechami, które posiadał – była to także gigantyczna tolerancja na alkohol.
Kanclerz III Rzeszy, Adolf Hitler, był obiektem co najmniej 42 udokumentowanych zamachów nie tylko w trakcie II Wojny Światowej, lecz także wcześniej, w latach 30. gdy przejmował władzę w Niemczech.
Próbowano go między innymi zastrzelić, wysadzić w powietrze za pomocą detonacji ładunków wybuchowych, upozorować śmiertelny wypadek samochodowy, otruć, a także wykoleić jego pancerny pociąg.
Poniżej zaprezentowaliśmy historię prawdopodobnie najskuteczniejszego snajpera w historii, czyli Fina Simo Häyhä, ochrzczonego przez swoich wrogów mianem „Białej Śmierci”. Podczas wojny zimowej pomiędzy Finlandią a ZSRR między 1939, a 1940 roku, Simo zastrzelił ponad 500 Rosjan korzystając głównie z prostego karabinu snajperskiego. Jego metody prowadzenia walki z ukrycia przeszły do legendy, a bohaterski Fin do końca swego życia był bohaterem narodowym i wzorem dla przyszłych pokoleń żołnierzy.
Niemiecki pilot Manfred von Richthofen uzawany jest za największego asa myśliwskiego I Wojny Światowej. Przed swoją śmiercią 21 kwietnia 1918 roku zdołał zdobyć 80 potwierdzonych zestrzeleń, a dowodzona przez niego eskadra nie miała sobie równych. Jego barwna osobowość, śmiertelna skuteczność, szaleńcza odwaga i jednocześnie honorowość sprawiły, że Czerwony Baron stał się jedną z ikon Wielkiej Wojny i bohaterem dla przyszłych pokoleń lotników.
Gdy wynik wojny na Pacyfiku pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Japonią był już przesądzony, cesarska flota w akcie desperacji wysłała do walki zespoły pilotów-samobójców, których zadaniem był lot w jedną stronę zakończony uderzeniem w amerykański okręt. Piloci kamikaze obrośli legendą jako przykład ostatecznego poświęcenia dla swojego kraju.
Podczas II Wojny Światowej, III Rzesza wypuściła na Atlantyk tzw. Wilcze Stada U-Bootów, czyli okrętów podwodnych których zadaniem było terroryzowanie marynarki handlowej i wojennej Aliantów. Jednym z nich był okręt o numerze U-977, którego załoga doczekała końca wojny i poddała się dopiero po wyczerpującym rejsie do Argentyny. Dodatkowo, to z tym okrętem łączona jest także hipoteza o możliwej ewakuacji Adolfa Hitlera przez Atlantyk.
Żołnierze pochodzący z zimnego Nepalu, walczący dla Wielkiej Brytanii od ponad 200 lat. Ich motto to „lepiej umrzeć, niż zostać tchórzem”, a w ich języku nie istnieje słowo „poddać się”. Jedni z najodważniejszych, najtwardszych i najbardziej przerażających wojowników na świecie, posiadający zabójczą reputację. Oto trzy krótkie historie żołnierzy Gurkha.