14 sierpnia 1945 roku fotograf Alfred Eisenstaedt uwiecznił scenę, gdzie amerykański marynarz, szczęśliwy z powodu ogłoszenia zwycięstwa nad Japonią, skradł pocałunek pięknej pielęgniarki na nowojorskim Times Square. Fotografia ta, nazwana „V-J Day in Times Square” stała się jednym z najbardziej znanych zdjęć z okresu II Wojny Światowej i symbolem euforii, która tamtego dnia ogarnęła Amerykę. Warto prześledzić jej historię i dalsze losy bohaterów zdjęcia.

Dwoje głównych bohaterów na zdjęciu to ówczesna studentka stomatologii Greta Friedman i marynarz George Mendonsa. Na pierwszy rzut oka scena przedstawia ich romantyczny pocałunek. Otóż nic bardziej mylnego – Greta nie znała George’a aż do tamtego momentu. Gdy ogłoszono kapitulację Japonii, marynarz był na Times Square na randce ze swoją przyszłą żoną Ritą.

Pocałunek na Times Square
Pocałunek na Times Square
Źródło: wikimedia.org, zdjęcie: Alfred Eisenstaedt

Szczęśliwy z powodu zakończenia wojny i bedący już po kilku drinkach George chwycił stojącą blisko niego nieznajomą studentkę i skradł jej długiego całusa. Jak póżniej wspomniała głowna bohaterka zdjęcia, właściwie to nie była ona zbyt zadowolona z całej sytuacji i nie odwzajemniła pocałunku (podobno nawet spoliczkowała marynarza).

George Mendosa i Greta Friedman na Rhode Island, 2009
George Mendonca i Greta Friedman na Rhode Island, 2009
Źródło: Josh23, Wikimedia Commons

Przez dekady tożsamość Grety i George’a pozostawała nieustalona, a na dodatek wielu osób fałszywie identyfikowało siebie jako jedną z osób na zdjęciu. Dopiero w latach 80. XX wieku z pomocą naukowej analizy fotografii potwierdzono nazwiska całującej się pary. Podobnie próbowano ustalić dokładną godzinę zrobienia zdjęcia, ponieważ Eisenstaedt nie pamiętał kiedy dokładnie je uchwycił. Naukowiec Donald W. Olson na podstawie ułożenia promieni słonecznych w kadrze ustalił moment zrobienia fotografii na 17:51 po południu.

Unconditional Surrender
Źródło: Prayitno, flickr.com

George i Greta spotkali się potem wielokrotnie, przeważnie na paradach i innych uroczystościach na które byli zapraszani. Po 67 latach od zrobienia pamiętnego zdjęcia pojawili się ponownie na Times Square. Na ich cześć powstała seria pomników, nazwanych Unconditional Surrender (ang. „Bezwarunkowa Kapitulacja”). Greta Friedman zmarła 8 września 2016 w Richmond, w Wirginii. George Mendonsa zmarł 17 lutego 2019 roku, na dwa dni przed swoimi 96 urodzinami.

14 sierpnia 2015 roku, w 70. rocznicę kapitulacji Japonii, słynny pocałunek został powtórzony na Times Square:

Write A Comment