Category

Technologie wojskowe

Category

USS Gerald R. Ford to najnowszy amerykański lotniskowiec o napędzie atomowym i jednocześnie pierwszy okręt klasy Ford – następcy klasy Nimitz, będącej obecnie trzonem uderzeniowym Marynarki Wojennej USA. Lotniskowiec ma wejść do służby na początku 2017 roku, zastępując wycofanego już ze służby USS Enterprise. Przyjrzyjmy się dokładnie, co znalazło się na wyposażeniu i czym charakteryzuje się ten najdroższy na świecie okręt wojenny.

Amerykański śmigłowiec szturmowy AH-64 został, zgodnie z tradycją US Army obdarowany przydomkiem nawiązującym do nazwy jednego z rdzennych plemion Indian Ameryki Północnej. W ciągu ponad 30 lat służby, AH-64 Apache, niczym dawny wojownik Apaczów, wzbudził strach wśród nieprzyjaciół dowodząc swojej wartości na polu bitwy. Ten śmigłowiec to połączenie potężnej i różnorodnej broni, szybkości i wysokiej odporności na obrażenia, a także możliwości latania i niszczenia celów przy każdej możliwej pogodzie, również w nocy.

Gdy w 1968 roku na Oceanie Spokojnym zatonął radziecki okręt podwodny K-129, Amerykanie postanowili najpierw sfotografować, a następnie wydobyć jego wrak. Operacja ta, nazwana Projektem Azorian, jest obecnie określana przez amerykański wywiad jako jedna z dwóch – trzech najcenniejszych i najodważniejszych operacji szpiegowskich przeprowadzonych podczas Zimnej Wojny.

Podczas II Wojny Światowej Alianci szukali sposobów na skuteczną ochronę swoich konwojów zaopatrzeniowych, które płynąc przez Atlantyk były atakowane przez niemieckie okręty. Myśląc głównie o zmniejszeniu zagrożenia ze strony U-Bootów, a także mając na uwadze małą podaż stali, brytyjski premier Winston Churchill zgodził się na (wcale nie tak szalony) pomysł naukowca Geoffrey’a Pyke’a, aby zbudować nowy typ lotniskowca. Miał on być zbudowany nie ze stali, lecz w większości z lodu.

Pierwsze miesiące Operacji Barbarossa, czyli inwazji III Rzeszy na ZSRR, były dla wojsk radzieckich miażdżącą klęską. Armia Czerwona wycofywała się w popłochu na wschód, tracąc przy tym tereny uprzemysłowione gdzie produkowano sprzęt wojskowy. W tej sytuacji władze Związku Radzieckiego były zmuszone ewakuować fabryki zbrojeniowe z dala od frontu, by tam kontynuować produkcję na potrzeby sił zbrojnych. Mimo braków w sprzęcie i żywności, szacuje się że do końca 1941 roku przeniesiono ponad 1500 fabryk razem z milionami robotników i inżynierów.

Słowo „raptor” oznacza z angielskiego „drapieżnik”. Ciężko o lepsze określenie F-22, myśliwca V generacji posiadanego przez Stany Zjednoczone, którego niszczycielskich możliwości nie można porównać do żadnej innej maszyny tego typu na świecie. Technologia stealth, szeroki wachlarz broni, zwrotność, prędkość i możliwość prowadzenia walki elektronicznej zapewniają siłom zbrojnym USA dominację wszędzie tam, gdzie pojawi się ten samolot. Poniżej krótko opisaliśmy historię, uzbrojenie i najciekawsze fakty dotyczące Lockheed F-22 Raptor.

Gdy ciężki bombowiec B-29 oddalał się od japońskiego miasta Hiroszima, na które właśnie jego załoga zrzuciła pierwszą w historii bombę atomową, drugi pilot „latającej fortecy” – Robert A. Lewis, widząc eksodus prawie 80 tysięcy ludzi krzyknął: „Mój Boże, co myśmy zrobili!?”.
Amerykanin nie wiedział, że oprócz całkowitego zniszczenia dużego miasta, jego załoga przyczyniła się do zakończenia II Wojny Światowej na Pacyfiku i rozpoczęcia atomowego wyścigu zbrojeń pomiędzy światowymi mocarstwami.