Historia wulgarnego i jednocześnie komicznego listu napisanego przez Kozaków do osmańskiego sułtana Mehmeda IV w XVII wieku.

Podaje się, że w okolicach roku 1675 osmański sułtan Mehmed IV wysłał do Kozaków zaporoskich list, w którym postawił im ultimatum, aby ci przestali napadać jego ziemie i bezwarunkowo poddali się jego rządom. Datowanie listy jest niepewne, tak samo jak fakt czy treść listu jest autentyczna. Adresatem jest ataman koszowy Iwan Sirko, którego ludzie rzeczywiście często napadali na tereny Imperium Osmańskiego. Poniżej list sułtana:

„Sułtan Mehmed IV do Kozaków zaporoskich

Ja, sułtan, syn Mehmeda, brat Słońca i Księżyca, wnuk i namiestnik Boga, Pan królestw Macedonii, Babilonu, Jerozolimy, Wielkiego i Małego Egiptu, Król nad Królami, Pan nad Panami, znamienity rycerz, niezwyciężony dowódca, niepokonany obrońca miasta Pańskiego, wypełniający wolę samego Boga, nadzieja i uspokojenie dla muzułmanów, budzący przestrach, ale i wielki obrońca chrześcijan — nakazuję Wam, zaporoskim Kozakom, poddać się mi dobrowolnie bez żadnego oporu i nie kazać mi się więcej Waszymi napaściami przejmować. Sułtan turecki Mehmed IV”

Kozacy postanowili nie przejmować się otrzymanym listem i przygotowali odpowiedź, w której komicznie sparodiowali wyniosły styl, którym napisano list sułtana:

„Zaporoscy Kozacy do sułtana tureckiego!

Ty, sułtanie, diable turecki, przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. Jaki z Ciebie do diabła rycerz, jeśli nie umiesz gołą dupą jeża zabić. Twoje wojsko zjada czarcie gówno. Nie będziesz Ty, sukin Ty synu, synów chrześcijańskiej ziemi pod sobą mieć, walczyć będziemy z Tobą ziemią i wodą, kurwa Twoja mać. Kucharzu Ty babiloński, kołodzieju macedoński, piwowarze jerozolimski, garbarzu aleksandryjski, świński pastuchu Wielkiego i Małego Egiptu, świnio armeńska, podolski złodziejaszku, kołczanie tatarski, kacie kamieniecki i błaźnie dla wszystkiego co na ziemi i pod ziemią, szatańskiego węża potomku i chuju zagięty. Świński Ty ryju, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie, kurwa Twoja mać.

O tak Ci Kozacy zaporoscy odpowiadają, plugawcze. Nie będziesz Ty nawet naszych świń wypasać. Teraz kończymy, daty nie znamy, bo kalendarza nie mamy, miesiąc na niebie, a rok w księgach zapisany, a dzień u nas taki jak i u was, za co możecie w dupę pocałować nas!

Podpisali: Ataman Koszowy Iwan Sirko ze wszystkimi zaporożcami”

Tłumaczenie: Wikipedia

🙂 Odpowiedź śmieszy nawet dzisiaj. W roku 1880 malarz Ilja Repin zainteresował się całą historią listów i namalował obraz „Kozacy piszą list do sułtana”, który widoczny jest poniżej.

 

 

Write A Comment